Co oznacza opis analizy wyników RTG kręgosłupa?

witam proszę o analizę wyników RTG kręgosłupa. W sierpniu 2014 wykonałem badanie rtg kręgosłupa opis zamieszczam poniżej: "Na wykonanych radiogramach czynnościowych kręgosłupa l-s stwierdzono zanik kostny. Przodozmyk L5-Sl wielkości 1cm z szeroka kręgoszczelina obustronnie. Przodopochylenie i tyłozgięcie nie wpływa na wielkość ześlizgu." od tego czasu wykonywałem pracę w pozycji siedzącej, starałem się nie nadwyrężać kręgosłupa. kilka dni temu ponownie wykonałem badanie rtg tj. 3lata od poprzedniego. Opis zamieszczam poniżej: "Lordoza lędźwiowa spłycona.RetroIisteza trzonu L4 ok.5mm, spondylolisteza trzonu L5 ok4-5mm. Obniżenie przestrzeni międzytrzonowej LS/Sl. Zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych." Proszę o analizę wyników, nie odczuwam znacznych dolegliwości bólowych. nie wiem czy dobrze wnioskuje, że kręgozmyk który miałem dotychczas się cofnął? A przy kolejnym kręgu pojawił się nowy tyłozmyk? co można zrobić w takiej sytuacji, czy potrzebna jest rehabilitacja, a może są jakieś możliwości stabilizujące kręgi? Czy moje wyniki i taka zmiana są niepokojące. Nie bardzo rozumiem opisy wyników badań. proszę o wyjaśnienie mojej sytuacji zdrowotnej.

Lek. Tomasz Budlewski

konieczne jest przeanalizowanie obu zdj i ocenić czy zostały prawidłowo ocenione. proszę zgłosić się do lekarza ortopedy.