Co oznacza opis RTG kręgosłupa u 44-latki?
Witam w badaniu RTG wyszło że mam dyskopatyczne obniżenie przestrzeni międzykręgowych C4 -C5 oraz w mniejszym stopniu przestrzeni C3-C4 . Niewielkie zmiany tylnych krawędzi trzonów dyskopatii. Zmiany przeciążeniowe w stawach międzywyristkowych i w stawach Luschki . Boli mnie szyja barki i ręce ,sztywnieje szczęka , drętwieją palce i mam mniej siły .Proszę o interpretację wyniku czy wystarczy rechabilitacja czy trzeba wdrożyć inne leczenie?

KOBIETA, 44 LAT ponad rok temu
Szanowna Pani, interpretacja badania obrazowego (w tym przypadku RTG kręgosłupa szyjnego) na podstawie samego opisu, bez konsultacji lekarskiej, nie ma żadnej wartości diagnostycznej i nie powinna być praktykowana. Poniżej wyjaśnię dlaczego. Kręgosłup jest skomplikowaną strukturą o złożonej biomechanice. Źródło bólu w kręgosłupie może mieć miejsce m.in. w ucisku nerwu/-ów rdzeniowych, zmianach zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych (potocznie zwanymi dyskami), stenozie kanału kręgowego (tj. zwężeniu światła kanału kręgowego), patologiach w obrębie stawów międzykręgowych, niestabilności kręgosłupa, zmianach o charakterze neuralgicznym, złamaniach czy zmianach zwyrodnieniowych w obrębie samych kręgów. Badania obrazowe kręgosłupa (RTG, TK, MRI) są badaniami dodatkowymi - zlecanymi przez lekarza (wyjątkowo komercyjnie możliwe jest w Polsce wykonanie rezonansu bez kontrastu, ponieważ jest to badanie, które nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące). Badania te mają na celu ułatwić lekarzowi znalezienie przyczyny dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że często w obrębie kręgosłupa występuje więcej niż jedno źródło bólu. Mając pełną wiedzę dotyczącą wywiadu chorobowego, chorób współistniejących oraz wyników badania lekarskiego (przedmiotowego) lekarz dokonuje syntezy wiedzy w oparciu o wszystkie dane. Nawet jeżeli wydaje się pacjentowi, że podczas kilkunastominutowej konsultacji lekarz jedynie zadał kilka pytań i obejrzał płytkę, w rzeczywistości cała praca polega na analitycznym myśleniu - na tyle skomplikowanym, że dotychczas nikt nie wynalazł sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie na podstawie samego badania MRI zakwalifikować Pacjenta do odpowiedniego leczenia. Sposób leczenia jest oparty o określone wytyczne, często jednak złożoność problemu wymaga nie tylko wiedzy ale również doświadczenia. Ważne jest aby Nie zalecam więc prób konsultowania wyników badań obrazowych za pomocą jakiegokolwiek portalu internetowego. Do tego konieczna jest indywidualna konsultacja. Pozdrawiam serdecznie