Co oznacza opuchlizna krocza w ciąży?

Witam jestem w 14 tygodniu ciąży, ostatnio mam opuchniete krocze ( laczenie miedzy odbytem a pochwa ) I wargi sromowe , jest dość twarda narosl .. nie mogę się wypróżnić od paru dni z odbytu wychodzą mi miekkie poduszki które bolą, a żeby się wypróżnić muszę uciskac krocze aby coś wyszło bo inaczej mimo parcia nic nie jestem w stanie wydusić. Czym to może być spowodowane ?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

zdaniem naszego eksperta w czasie ciąży wargi sromowe mogą być obrzmiałe i nie jest to powodem do niepokoju. Opuchlizna krocza oraz warg sromowych może jednak wynikać także z reakcji alergicznej lub infekcji intymnej, dlatego naszym zdaniem powinna Pani udać się do lekarza prowadzącego ciążę, który po zbadaniu Pani będzie mógł powiedzieć coś więcej.

Niepokojąca jest również twarda narośl, o której Pani wspomina. Problemy z wypróżnieniem oraz zmiany w okolicach odbytu najprawdopodobniej sugerują obecność hemoroidów. Konieczna jest konsultacja z ginekologiem, który zaleci Pani dalsze postępowanie.

Inne pytania z tego zakresu umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opuchlizna-warg-sromowych-w-35-tygodniu-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opuchlizna-i-podraznienie-warg-sromowych-w-ciazy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/opuchlizna-warg-sromowych-we-wczesnej-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.