Zapytaj lekarza

7 3 6 , 5 1 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy ten ból krocza jest normalny?

Witam jestem w 20 tyg ciąży ,czy to normalne że przy kichaniu , śmianiu się czy oddawaniu moczu boli mnie krocze ??
KOBIETA, 22 LAT 5 miesięcy temu

Wstyd nie zapytać - ciąża bez opryszczki

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zazwyczaj bóle krocza podczas ciąży nie świadczą o niczym niepokojącym, są fizjologiczną reakcją ciała na rosnącą macicę oraz zmianę sylwetki i masy ciała. Mogą wynikać z wpływu relaksyny na więzadła, powodującej ich nadmierne rozluźnienie i rozciąganie się, ale też mogą być spowodowane uciskiem macicy na spojenie łonowe. Odsyłam do odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-krocza-w-20-tygodniu-ciazy oraz tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-krocza-w-20-tygodniu-ciazy.

Jeżeli dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe (choć dotyczy to zazwyczaj starszej ciąży), to mogą oznaczać rozejście spojenia łonowego. Proszę zapoznać się z naszym artykułem, omawia ten problem szerzej: https://parenting.pl/bol-krocza-w-ciazy.

Jeżeli ból nasila się, to warto pamiętać o odpoczynku oraz unikaniu sytuacji, które potęgują dolegliwości. Niekiedy bowiem wynikają one z nadmiernego przeciążenia narządu ruchu, jakim jest kręgosłup. Proszę pamiętać, że wraz z biegiem kolejnych tygodni różnego rodzaju bóle stawowo-mięśniowe mogą się nasilać, dlatego należy dostosować aktywność fizyczną i tryb życia do stanu, w jakim obecnie Pani się znajduje.

O tym, co powinno niepokoić i skłaniać do niezwłocznej wizyty u lekarza może Pani przeczytać w materiale dostępnym pod adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bole-brzucha-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy