Jakie jest postępowanie przy rozejściu spojenia łonowego?

Jestem w 33 tygodniu ciąży i lekarz prowadzący stwierdził rozejście się spojenia łonowego ,czy jest to groźne ,czy powinien był mnie skierować do szpitala ,czy grozi to przedwczesnym porodem ?chciałabym dotrwać do 26 maja do terminu planowanej cesarki ..czy po porodzie wszystko wróci do normy ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety ciąża predestynuje do rozejścia spojenia łonowego – poza naturalnie zwiększającym się obciążeniem to hormony ciążowe powodują, że chrząstkozrost się rozluźnia, ułatwiając przeciśnięcie się dziecka w czasie porodu przez kanał rodny.

Rozejście spojenia łonowego jest stosunkowo częstą przypadłością, dotykającą ciężarne lub matki po porodzie, zazwyczaj jednak wymaga po prostu spoczynkowego trybu życia, a po porodzie nierzadko wskazana jest rehabilitacja. Nadmierne rozejście spojenia łonowego jest także wskazaniem do cesarskiego cięcia, co oczywiste, a także zarówno przed porodem, jak i po porodzie można zażywać środki przeciwbólowe i koniecznie oszczędzać się, unikając dźwigania czy długiego chodzenia.

Choć rozejście spojenia łonowego nie powinno wpływać w żaden sposób na postęp ciąży, to może być konieczne zwiększenie częstotliwości wizyt u ginekologa.

Więcej informacji odnajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/spojenie-lonowe-budowa-rozejscie-spojenia-lonowego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.