Co może oznaczać te ból podbrzusza w 30 tygodniu ciąży?

Witam, jestem w 30tc. Od dwóch dni przy poruszaniu się (chodzenie, ruszanie nogami, siadanie itp) czuję ból w podbrzuszu (ciągnięcie w dół), natomiast gdy tylko przestanę się poruszać nic nie czuję. Czy to oznaka przygotowywania się macicy,czy coś czym należy się niepokoić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

już około 20. tygodnia ciąży wiele kobiet zaczyna uskarżać się nawet na silne ból podbrzusza, krocza oraz pachwin – rozciągająca się macica powoduje takie dolegliwości, lecz gdy ból jest wyjątkowo silny, warto poinformować o tym lekarza prowadzącego ciążę, by wykluczyć przedwczesny poród czy też rozejście spojenia łonowego. Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/spojenie-lonowe-budowa-rozejscie-spojenia-lonowego.

Takie symptomy, zwłaszcza w III trymestrze, są typowe i nie oznaczają niczego niepokojącego. Może być to wpływ relaksyny na rozluźnienie więzadeł, stawów krzyżowo-biodrowych oraz tkanki kostno-chrzęstnej macicy przy jednoczesnej zwiększonej masie ciała oraz zmianie pozycji ciała, wynikającej ze stale rosnącego płodu.

Być może zainteresuje Panią nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-bol-brzucha-w-ciazy-jest-niebezpieczny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.