Co znaczą te dolegliwości w ciąży?

Witam jestem w 39 tygodniu ciazy. Jest to moja druga ciąża. Od tygodnia mam rozwarcie 3 cm i żadnych objawów zbliżającego się porodu. Dziś po stosunku zaczęłam odczuwać silny ból krocza i rozpieranie w pachwinach. Nie mogę usiąść, ból słabnie podczas leżenia ale nie znika całkowicie. Co to może oznaczać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

stosunek tuż przed terminem może przyspieszyć akcję porodową. Niewykluczone więc, że tak się stało w Pani przypadku.

Ból krocza pojawiający się blisko terminu porodu najczęściej jest wynikiem ucisku główki dziecka. Oznacza on, że maluch jest gotowy do przyjścia na świat, dlatego poród może zacząć się lada dzień. Ponadto dolegliwości bólowe w okolicy krocza są skutkiem rozluźniania więzadeł macicy. Dzieje się tak, ponieważ organizm przygotowuje się do porodu.

Mimo, że ból krocza bardzo często związany jest z fizjologią, to nie wolno go lekceważyć. Jeśli jest on bardzo silny lub dochodzą do niego dodatkowe objawy, takie jak plamienia, krwawienia, skurcze lub podwyższona temperatura, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Może on bowiem oznaczać rozejście spojenia łonowego. Proszę więc skonsultować go ze specjalistą.

Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-krocza-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.