Czy ten magnez zaszkodził dziecku?

Witam, jestem w 35 tygodniu ciąży. Bralam magnez w saszetkach 400 witamina B12 i D3. Nie był to magnez przeznaczony dla kobiet w ciąży, teraz się martwie, że źle postąpilam, ponieważ boli mnie bardzo krocze, ledwo chodze i w nocy mam skurcze łydek, teraz juz zw późno na zmianę magnezu, ale chciałam tylko wiedzieć, co poradzić na taki bol krocza? Myślę, ze to jest rozejście się spojenia łonowego, i czy ten zwykły magnez zaszkodził maluszkowi? Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw – nie ma żadnego specjalnego magnezu dla ciężarnych, a zażywanie jakiegokolwiek suplementu zawierającego ten pierwiastek nie spowodowało dolegliwości, o których Pani wspomina.

Dawka 400 mg mogła być jednak zbyt niska – w ciąży kobieta powinna zażywać ok. 500-600 mg, a w niektórych przypadkach uzasadnione są dawki nawet kilkukrotnie wyższe. O tym jednak decyduje ginekolog, w każdej też chwili może Pani zmienić preparat z magnezem.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://zywienie.abczdrowie.pl/zwiekszone-zapotrzebowanie-na-magnez/

Natomiast nawiązując do bólu krocza, o którym Pani wspomina, może on świadczyć o rozejściu spojenia łonowego, ale też o żylakach sromu czy o naciąganiu więzadeł obłych (co jest zupełnie naturalne). Niestety nie sposób tego ocenić i w takim wypadku wskazana jest wizyta u lekarza prowadzącego.

Zachęcam do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-krocza-w-ciazy-czy-to-cos-niepokojacego oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-bole-krocza-w-25-tygodniu-ciazy-sa-normalnym-objawem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.