Co oznacza podwyższone ATG oraz FT4 blisko granicy?

Dwa miesiące temu moje TSH wynosiło ponad 7, teraz po braniu euthrynoxu 50 unormowało się do 2,390. Wykonałam zalecone przez lekarza badania fT4, p/ciała ATG oraz TPO. fT4 = 1,470 [0.980-1.630] ATG = 181,30* [<=115.00] TPO = 10,41 [<=34.00] Co oznacza podwyższone ATG oraz fT4 blisko granicy?

Lek. Paweł Szadkowski

Niedoczynność tarczycy znacznie lepiej koreluje z mianem przeciwciał skierowanych przeciwko peroksydazie tarczycowej (anty-TPO), aniżeli przeciwciał przeciwko tyreoglobulinie (anty-TG). Miano anty-TG bywa zwiększone u 10% osób, u których nie stwierdzono żadnych schorzeń tarczycy. Samo zwiększenie stężenia przeciwciał przeciwtarczycowych nie oznacza automatycznie rozpoznania choroby. Niezbędne jest spełnienie co najmniej jednego z 2 kryteriów: charakterystyczny obraz USG i/lub zaburzenia czynności tarczycy (zwiększone stężenie TSH). Autoimmunologiczna etiologa zaburzeń funkcji tarczycy jest więc u pani prawdopodobna.