Co oznacza poziom CEA po usunięciu gruczolaka jelita?

Witam. U mojego męża wykryto gruczolaki w jelicie. CEA pokazuje 52 μg / L. Czy to bardzo dużo? Miał usunięte podczas kolonoskopii 2 polipy, trzeci (guzek) będzie miał usuwany z częścią jelita, podobno jest mały. Mąż ma 58 lat, bardzo się martwi, że szybko będą przerzuty po operacji, choć lekarz stwierdził, że płuca i reszta ciała są czyste od komórek nowotworowych, tylko ten guzek. Powiedział, ze wytną i powinno być w porządku. Czy lekarz czasem nie pociesza w ten sposób? Jaka jest długość życia po takim zabiegu, czy jest szansa dożycia późnej starości, jeśli się będzie wszystko kontrolować? Bardzo dziękuje z góry za odpowiedź. Nigdy nie zawiedliście mnie z odpowiedzią, bo nie po raz pierwszy zadaję pytanie. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za Waszą pracę.

Lek. Paweł Szadkowski

Rokowanie zależy od stanu klinicznego pacjenta i stopnia zaawansowania choroby nowotworowej. Sugeruję w tym zakresie zaufać lekarzowi prowadzącemu (z reguły lekarz nie pociesza pacjenta jeśli nie ma ku temu powodów). CEA 10-krotnie przekraczające górną wartość świadczy najpewniej o chorobie nowotworowej (ale sam marker nie wystarcza do postawienia rozpoznania, konieczne jest badanie histopatologiczne). Ogólnie podwyższony CEA w raku jelita grubego jest niekorzystnym czynnikiem prognostycznym, ale na rokowanie składa się tak wiele czynników, że nie warto trzymać się tylko tej wartości.