Co oznacza silne krwawienie po pobraniu próbek?

Jaka jest przyczyna tego że przy pobraniu krwi z żyły , badanie morfologia krwi , obficie leci mi krew z tej owej ręki jest to wręcz krwotok , jak mam go zatamować , stale mi się to zdarza , przy pobieraniu , czego pare lat temu nigdy tego niemiałam , jak temu zapobiec ?

Lek. Paweł Szadkowski

Jeśli uciskanie miejsca wkłucia przez 5-10 min nie powoduje uzyskania hemostazy (''zatamowania krwawienia'') to może to świadczyć o zaburzeniach hemostazy pierwotnej. Może to wynikać z zaburzeń budowy lub funkcji płytek krwi lub naczyń. Warto wykonać badania w kierunku zaburzeń krzepliwości krwi: morfologia krwi z rozmazem ręcznym, INR, APTT, fibrynogen. Te badania obowiązkowo. Reszta również bardzo przydatna, ale zwiększająca koszty diagnostyki to: czas trombinowy i czas okluzji (PFA-100). Warto udać się też do lekarza pierwszego kontaktu w celu poszerzenia wywiadu (np. czy występują inne sytuacje wydłużonego krwawienia np. przy skaleczeniach, czy ekstrakcji zęba; czy ktoś w rodzinie miał zaburzenia krzepliwości itd.). W razie stwierdzenia nieprawidłowości może okazać się konieczna konsultacja hematologa.