Co oznacza szybki oddech i kołatanie serca podczas wysiłku?

Witam podczas wysiłku fizycznego dość szybko się męczę i za chwilę mam szybki oddech i serce mi szybciej bije , nawet wchodzenie po schodach mnie męczy ogólnie nie lubie sportu jestem typem lenia ale jednak trochę ruchu mam w domu typu przenieść czasem coś cięższego czasem mnie nawet tak lekko przyćmi że tak powiem i muszę chwile stanąć , bardzo często też jestem zmęczony i unikam pracy jakiej kolwiek a jak już coś robię to na spokojnie , od trzech miesięcy palę papierosy

Co to może być? Rzeczy błahe ale i zabójcze, np. wada serca, tętniak itp.... Starczy czy mam dalej straszyć?