Co oznacza ta grudka po podaniu kwasu hialuronowego?

Dzień dobry. Od kilku lat korzystam z usług sprawdzonego lekarza. Wykonujemy raz do roku zabieg uzupełnienia kwasu hialuronowego policzkow i zmarszczek nosowo-wargowych. Do tej pory było wszystko ok. Jeśli pojawiały się jakieś powikłania w postaci siniaków czy delikatnego obrzęku to bardzo szybko ustępowały. Jakieś dwa dni temu ponownie uzupełniliśmy kwas wspomniane wcześniej miejsca. Następnego dnia pojawiła się widoczna grudka, która boli przy dotyku. Grudka umiejscowiona jest blisko ust. I wyczuwalna na zewnątrz i tak jakby od środka jamy ustnej . Jak dotykam językiem opisane miejsce czuje okrągła gulkę. Tak jak napisałam wcześniej ból pojawia się przy dotyku jak i również przy uśmiechu . Nie zauważyłam aby skóra zmieniła kolor. Nie pojawił się siniak. Podejrzewam ,że to miejsce właśnie zostało nakłute igłą. Moja Pani doktor dzień po naszym zabiegu wyjechała na zasłużony urlop. Więc nie chce ją "męczyć" czymś co być może nie jest czymś groźnym.Dodatkowo jej obecny pobyt za granica może utrudnić kontakt .Za dwa tygodnie Pani doktor wraca do pracy. Zastanawiam się czy spokojnie poczekać na powrót lekarza czy udać się do innego specjalisty. Czy grudka wymaga leczenia czy się po jakimś czasie wchłonie?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

po podaniu kwasu hialuronowego, w miejscu wkłucia tworzy się zazwyczaj delikatny obrzęk, który może być przez Panią wyczuwalny jako owa gulka. Może ją Pani wyczuwać do około 3 dni, jednak później powinna się ona zmniejszać. Dodatkowo inną przyczyną może być tzw. zbicie się kwasu hialuronowego, które może Pani czuć przez około 2 tygodnie, gulka w tym przypadku powinna być dość miękka, gdyby było inaczej, znaczy to, że najprawdopodobniej doszło do powstania stanu zapalnego, z którym powinna się Pani zgłosić do lekarza, najlepiej wykonującego zabieg, jednak jeśli nie będzie on dostępny, to do innego, który również się tym zajmuje.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/kwas-hialuronowy-dzialanie-metody-stosowania-skutki

https://portal.abczdrowie.pl/niechirurgiczne-korekty-ksztaltu-policzkow-ust-nosa-brody

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.