Czy mogę starać się o dziecko po zastosowaniu kwasu hialuronowego?

Mam 35 lat Zauważyłam u siebie zmiany na twarzy, postarzałam się przez ostatnie 2 lata Widać zmarszczki, pewnie dlatego że jestem szczupła Zastanawiam się nad kwasem hialuronowym. Czy to jest bezpieczne dla zdrowia? Czy po zabiegach kwasem hialuronowym można starać się o dziecko? Czy nie niesie to żadnych zagrożeń w rozwoju płodu? Bardzo proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Kwas hialuronowy jest polisacharydem występującym w naszym ciele oraz wszystkich organizmach żywych. Budowa kwasu hialuronowego jest zgodna z chemiczną budową naszych komórek, co sprawia, że jest wyjątkowo dobrze tolerowany przez ludzki organizm. Kwas hialuronowy jest uważany za bezpieczny składnik różnych preparatów kosmetycznych, jednak w pewnych sytuacjach (np. w okresie ciąży) nie powinien być używany w wysokich stężeniach, typowych dla zabiegów złuszczających wykonywanych w salonach kosmetycznych.

Zaleca się także, aby z zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego (np. wprowadzeniu kwasu hialuronowego bezpośrednio pod skórę) kobiety ciężarne oraz karmiące piersią nie korzystały. Zalecenie jest dyktowane faktem, że w trakcie ciąży układ immunologiczny i hormonalny kobiety ulega poważnym zmianom i trudno przewidzieć, jak zareaguje organizm na podanie kwasu hialuronowego.

Jednak kwas hialuronowy stosowany przed ciążą nie powinien mieć wpływu na jej przebieg, czy zdrowie płodu.

Więcej informacji w temacie znajdzie Pani w artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kwas-hialuronowy-dzialanie-metody-stosowania-skutki

https://uroda.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-kwasu-hialuronowego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.