Co oznacza tak wyglądający pieprzyk?

Witam .Zauważyłem u siebie (pieprzyk/plamke) dosyć duża. Jest gładka,symetryczna (w kształcie podłużnego jajka) praktycznie nie swędzi. Jeśli chodzi o kolor to jest jasnobrązowy a jednym tylko miejscu delikatnie ciemnobrązowy. Czy to może być cos strasznego typu odpukac Czerniak ??? Zmiana umiejscowiona jest na brzuchu.Dodam że dzięki diecie i ćwiczeniom straciłem bardzo dużo zbędnych kilogramów więc mogłem tego wcześniej nie zauważyć. Proszę o radę,bo nie ukrywam,że się martwię. Mężczyzna 29 lat .

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z Pańskiej relacji zawartej w pytaniu wynika, że w ostatnim czasie zauważył Pan obecność pieprzyka na skórze brzucha. Nie potrafi Pan powiedzieć, czy jest to zmiana świeża, czy też ma ją Pan od lat. Wspomina Pan też, że niedawno odbył dietę, dzięki której stracił Pan sporo na wadze. Znamię skórne jest spore i ma owalny kształt. Jest ono raczej koloru brązowego o różnej intensywności zabarwienia. Nie powoduje bólu, świądu ani nie sączy się z niego żadna podejrzana wydzielina. Wydaje się, że nie powinien się Pan tym znamieniem mocno przejmować. Bardzo dobrze, że jest Pan czujny i obserwuje swoje ciało. Niemniej jednak mimo wszystko warto byłoby pokazać to znamię lekarzowi. Dermatolog zapewne wykona wizualną ocenę zmiany oraz przeprowadzi badanie dermatoskopem. Poza tą jedną zmianą na pewno konieczne będzie obejrzenie wszystkich znamion i pieprzyków, które Pan posiada. Jeśli jednak lekarz uzna, że mimo wszystko zmianę trzeba będzie usunąć to na pewno takie postępowanie będzie konieczne. Każda taka zmiana po usunięciu jest poddawana ocenie histopatologicznej aby sprawdzić, czy faktycznie w jej obrębie nie ma komórek nowotworowych. Czerniaki mają natomiast kilka charakterystycznych cech: nieregularny kształt z rozmytą krawędzią, brązowe często bardzo ciemne zabarwienie oraz nierówną pigmentację. Wobec zaistniałej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie wspomniana wyżej konsultacja lekarska.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/znamiona

https://portal.abczdrowie.pl/znamiona-barwnikowe-kiedy-usuwac

https://portal.abczdrowie.pl/jak-wyglada-czerniak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.