Co oznacza taka gulka przy odbycie 25-latka?

Mam 25 lat i od 4 miesięcy podczas podcierania czuje, że po prawej stronie w odbycie mam jakąś gulkę. Myślałem, że to hemoroid, ale stosowanie czopków nic nie pomaga. Zauważyłem też, że w tym okresie mam coś na pozór zaparć, ponieważ załatwiam się od tego czasu rzadziej (2x w tyg) i muszę mocno przeć, żeby się wypróżnić, kiedyś tak nie miałem, stolec wychodził z lekkością. Stolec co prawda mam dość rzadki, ponieważ specjalnie pije codziennie wodę z cytryną jem owoce. Jeżeli chodzi o ból to normalnie ta gólka nie sprawia żadnego bólu, jedynie podczas załatwiania się. Warto dodać, że nie mam żadnego krwawienia ani nic w ten deseń. Ostatnio po załatwieniu się miałem jedynie dziwne uczucie w odbycie, coś jakby lekkie pieczenie, ale ustąpiło po kilku godzinach. Co to może być i w jaki domowy sposób mogę spróbować jeszcze się tego pozbyć skoro czopki proctohemolan nie działają?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywany przez Pana guzek może być tzw. zakrzepem hemoroidalnym, który nie jest tym samym co choroba hemoroidalna. Zazwyczaj taka zmiana wchłania się sama i po maksymalnie kilku tygodniach znika całkowicie.

Na rynku istnieje kilka preparatów, które uśmierzają ból związany z chorobą i zmniejszają stan zapalny. Są to głównie maści i czopki, jednak jeżeli nie występują u Pana dolegliwości bólowe związane z guzkiem, to nie widać powodów ich stosowania.

Jeżeli problem się nasili i pojawi się więcej guzków, zalecamy kontakt z lekarzem, który będzie w stanie obejrzeć zmianę i zaproponuje odpowiednie leczenie.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z treściami na naszej stronie, które pozwolą na lepsze zrozumienie tematu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-gulka-przy-odbycie-ma-zwiazek-z-hemoroidami

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-moze-byc-gulka-na-odbycie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.