Co oznacza taki delikatny, brązowy śluz?

Witam. Rozpoczęłam branie tabletek antykoncepcyjnych Atywia (21 tabletek). Pod koniec drugiego opakowania (dokładnie 4 dni przed ostatnia tabletka) miałam brązowe, delikatne plamienie, gdy przyszedł czas „bez tabletki” było tzw krwawienie z odstawienia. Właśnie kończę trzecie opakowanie leku i znowu obserwuje delikatny, brązowy śluz, a jest 16 dzień brania tabletki z 21. Czy to może oznaczać? Ciąża raczej wykluczona, ponieważ stosunkow nie było. Dziękuję za odpowiedz.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w pierwszych miesiącach stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej mogą pojawiać się plamienia śródcykliczne. Spowodowane one są przystosowywaniem się organizmu do regularnej dawki hormonów i najczęściej nie stanowią powodu do niepokoju.

Najprawdopodobniej tak jest właśnie u Pani, jednak dla pewności warto wspomnieć o plamieniach ginekologowi i wykonać rutynowe badania ginekologiczne, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku.

Proszę udać się do ginekologa, zwłaszcza jeśli – mimo upływu czasu - plamienia będą się utrzymywały. Zazwyczaj ustępują po trzecim lub czwartym cyklu.

Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania znajdują się tutaj: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-przy-tabletkach-azalia, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-przy-tabletkach-ovulastan, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/plamienia-przy-tabletkach-yaz,

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.