Co oznacza taki kolor stolca?

Od 4 dni mam ciemno zielony stolec i delikatne bole brzucha przy wypróżnianiu jakby skurcze. Pierwszego dnia mialam biegunke wypróżniałam sie 4 razy. Problemy z brzuchem pojawily sie zaraz po kwarantannie bylam zakazona Covid slyszalam ze niektorzy mieli objawy wlasnie brzuszne. Co zrobic na ten kał ? Rodzinny nic nie zaproponowal. Wyprozniam sie raz dziennie biore węgiel i krople na brzuch

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kolor stolca może być spowodowany biegunką i wynikać z przyspieszonego pasażu jelitowego. Jeżeli pojawia się tylko przy chorobie, to nie ma powodu do obaw – wraz z ustąpieniem infekcji barwa kału powinna powrócić do normy, podobnie jak rytm wypróżnień.

Trudno domniemywać przyczyny biegunki – może to być infekcja zwana potocznie jelitówką, ale też może być to powikłanie po chorobie covid-19 (dolegliwości ze strony układu trawiennego dotykają aż 91% zainfekowanych wirusem SARS-CoV-2). Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/czy-koronawirus-moze-atakowac-jelita-i-namnazac-sie-w-obrebie-tego-organu.

W obu przypadkach postępowanie jest podobne – lekkostrawna dieta, najlepiej o charakterze zapierającym, nawadnianie i w razie potrzeby zażywanie elektrolitów. Więcej wskazówek pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-na-biegunke. Oczywiście może Pani zażywać węgiel, a jeżeli bóle brzucha są dotkliwe, również krople na trawienie lub łagodne środki rozkurczowe.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/domowe-sposoby-na-grype-zoladkowa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.