Co oznacza taki wynik badania krwi u kobiety z anemią?

Kobieta lat 42 . Anemia od ponad 7 lat . Proszę o interpretację wyników. Poprzednie badanie HGB 7.6 , HCT 24,5 , MCV51,6 , MCH17,4 RDW 16.6, Ferrytyna 2,54 . Po 10 zastrzykach z żelaza i 5 Wit b12 , obecnie wyniki HGB 12,4 , RCB 5,49 , MCV 69,9 , MCH 22,6 , RDW 29,6 . Ferrytyna 57,1 Wit b12 1036 , kwas foliowy >40 , reszta badań wg normy . Lekarz zakończył leczenie po półtora miesiąca a nie objaśnił wyników powiedział że jest ok . Brałam jeszcze ferrum lek do picia . Proszę o pomoc bo bardzo często anemia się nawraca i czuję się niezbyt zaopiekowana przez lekarza . Wszystkie badania robię sama prywatnie bez skierowania jak czuję że coś jest nie tak . Proszę o pomoc .
KOBIETA, 43 LAT 8 miesięcy temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Przede wszystkim należy znaleźć przyczynę anemizacji. Sugeruję wykonanie gastro i kolonoskopii w celu wykluczenia lub potwierdzenia krwawienia z przewodu pokarmowego. Ponadto warto wykonać USG jamy brzusznej i RTG klatki (podstawowa diagnostyka ewentualnych zmian nowotworowych, które także mogą powodować niedokrwistość), oznaczyć stężenie kreatyniny i mocznika (przewlekła choroba nerek może zaburzać procesy krwiotwórcze) i ostatecznie skonsultować się z hematologiem.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty