Co oznacza taki wynik badania moczu u 30-latki?

Dzień dobry W ciągu roku miałam badany mocz około 4 razy, w 3 przypadkach w moczu stwierdzono kwas askorbinowy (40 mg/dl lub 20mg/dl). O ile przy pierwszym z badań byłam w okresie suplementacji Wit.C o tyle później jej nie przyjmowałam. W jednej z próbek kwas askorbinowy nie był obecny, badanie było robione po antybiotyku, po zapaleniu pęcherza. Przyjmuję na co dzień diosminę, kwasy omega i wit D. Nie wydaję mi się także żebym dostarczała zbyt dużo wit.C w diecie. Ostatnie badania moczu Barwa żółty d 08-12-2022 - 11:47 Przejrzystość przejrzysty Odczyn pH 5,0 5,0 — 7,0 Ciężar właściwy 1,025 g/cm^3 1,015 — 1,025 Leukocyty ujemny < 10 Erytrocyty ujemny < 5 Azotyny ujemny ujemny Białko ujemny < 15 Glukoza w normie < 30 Ciała ketonowe ujemny ujemny Bilirubina ujemny ujemny Urobilinogen w normie w normie Kwas askorbinowy 40,0 mg/dl Mikroskopowa ocena osadu moczu (ICD-9: A19) Nabłonki płaskie pojedyncze d 08-12-2022 - 11:47 Leukocyty 0-1 wpw Bakterie nieliczne Śluz poj pasma Dodatkowo badania z krwi: Kreatynina (ICD-9: M37) 0,68 mg/dl 0,57 — 1,11 b 14-10-2022 - 11:18 eGFR > 60,0 ml/min/1,73m2 > 60,0 Moje pytanie to, czy kwas askorbinowy w moczu to coś niepokojącego odnosząc się do reszty badań? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, jak często zdarzają się infekcje, które wymagałyby wdrażania antybiotykoterapii. To dość istotne informacje, gdyż każdy lek może wpływać w pewnym stopniu na wyniki badań.

Biorąc pod uwagę przedstawioną analizę moczu, można by przypuszczać, że wszystkie parametry wystąpiły w ustalonych normach referencyjnych. Brak leukocytów oraz białka w moczu wyklucza stan zapalny, czy choroby nerek. Ponadto poziom prób nerkowych w surowicy krwi okazał się prawidłowy, więc powinno się wykluczyć wszelkie nieprawidłowości w obrębie dróg moczowych.

Poziom witaminy C w moczu jest zmienny i zależy od wielu czynników, jak: dieta, nawodnienie, czy przyjmowanie różnych suplementów i leków. Warto podkreślić, że obecnych na rynku wiele preparatów może wzbogacona jest dodatkowo w tą witaminę i może dochodzić do jej nagromadzenia. Jednakże kwas askorbinowy jest dobrze tolerowany i szybko wydalany wraz z moczem, więc obecny wynik nie powinien dawać powodów do niepokoju.

Oczywiście w razie wszelkich wątpliwości zalecamy Pani konsultację z lekarzem internistą, który po analizie dotychczasowych badań będzie mógł zdecydować o dalszym postępowaniu.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/badania-moczu

https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-kamica-nerkowa

https://zywienie.abczdrowie.pl/witamina-c

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.