Co oznacza takie dawkowanie leku?

Witam ! Lekarz przepisał mi Trioxal na łojotokowe zapalenie skóry. Dawkowanie 2-0-2 co to oznacza ? jak mam brać tabletki ? z góry dziękuje za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

istnieją różne sposoby zapisywania przez lekarzy schematów przyjmowania leków. W technice przedstawionej przez Pana pierwsza cyfra wskazuje, ile tabletek przyjąć rano, druga- popołudniu, a trzecia wieczorem. Wskazania przepisane Panu w postaci ciągu symboli 2-0-2 oznacza przyjmowanie: 2 tabletek rano i wieczorem oraz by nie zażywać leku w południe. Często w takim zapisku pojawia się także oznaczenie < lub > przed lub po zapisanej cyfrze. Oznaczenie np. „<1” informuje o konieczności przyjęcia leku przed posiłkiem. Analogicznie „1>” wskazuje na zalecenie zażywania medykamentu po posiłku.

Trioxal to doustny środek farmakologiczny działający przeciwgrzybicznie. Stosuje się go w różnego rodzaju chorobach wywoływanych przez grzyby i drożdżaki. Aby zażywanie tego leku było bezpieczne, należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza oraz do ulotki załączonej do opakowania.

Proszę zapoznać się także z innymi materiałami na naszym portalu, które traktują na wskazany temat:

https://portal.abczdrowie.pl/trioxal-charakterystyka-wskazania-przeciwwskazania-dawkowanie-skutki-uboczne

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznacza-taki-zapis-przy-dawkowaniu-leku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.