Co oznacza ten opis USG w 21 tygodniu ciąży?

Witam . Mam pytanie jestem w 21 tyg ciąży byłam na usg dzisiaj i wykryto mi krwiaka na łożysku który ma 37,5mm na 17,5mm . Czy jest się czym martwić? Czy zagraża to dziecku ? Czy jest możliwość ze się coś stanie .proszę o jakie kolwie wskazówki co robić dalej

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam,

krwiaki w okresie ciąży nie są niestety rzadkim zjawiskiem – pojawiają się, gdy krew z uszkodzonego, pękniętego naczynia krwionośnego wypływa do tkanek ciała i tam wzbiera się, tworząc krwiak.

To, czy krwiak jest zagrożeniem dla ciąży zależy od wielu czynników: wieku ciąży, rozmiaru krwiaka, jego usytuowania, a także tempa powiększania się. Bywa, że krwiak utrudnia transport substancji odżywczych do płodu lub jest przyczyną poronienia, jednak również często krwiak ulega absorpcji lub towarzyszy płodowi, nie powodując żadnych powikłań.

Natomiast o dalszym postępowaniu powinna Pani zdecydowanie porozmawiać z ginekologiem prowadzącym ciążę – może on zalecić spoczynkowy tryb życia, a także zwiększyć częstotliwość wizyt i badania kontrolnego USG.

Więcej informacji na temat krwiaków w ciąży odnajdzie Pani w artykule dostępnym pod tym adresem: https://parenting.pl/krwiak-w-ciazy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.