Co oznacza ten wynik TK nadgarstka?
Dzień dobry. Od dłuższego czasu boli mnie nadgarstek,praktycznie nic nie mogę zrobic tą ręką.rtg nic nie wykazał, a dziś odebrałem opis tk:"cechy obecności zaznaczonych zmian zwyrodnieniowych w postaci sklerotyzacji podchrzęstnej powierzchni stawowych w stawach promieniowo-nadgarstkowym i miedzynagarstkowych.Torbieliki otoczkowe w kościach nadgarstka.W zakresie kości łódeczkowatej hyperdensyjny cień 2mm-najpewniej wyspa kostna.Stan po najpewniej przebytym w czasie podwichnieciu w stawie miedzypaliczkowym dalszym palcea III.

MĘŻCZYZNA, 36 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy!
Bardzo dobrze, że wykonał Pan kontrolne badanie obrazowe nadgarstka, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia. Ból w tej części ręki to częsta przypadłość, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Może to być efekt wykonywanej pracy lub przebytych w przeszłości urazów mechanicznych.
Biorąc pod uwagę Pana wynik badania tomografii komputerowej nadgarstka, można by stwierdzić, że przyczyną takich uciążliwych dolegliwości są zmiany zwyrodnieniowe w obrębie tej części stawu. Prawdopodobnie, nastąpił proces stopniowej degeneracji kości w warstwie podchrzęstnej. Może to być efekt chorób zwyrodnieniowych lub schorzeń reumatologicznych. Taka przypadłość może objawiać się nierzadko silnym bólem i sztywnieniem. Prowadzi to do dyskomfortu oraz zaburzenia prawidłowego poruszania ręką.
Według opisu można by wywnioskować, że aktualny stan może również wynikać z urazu ręki, który wystąpił w przeszłości.
Niestety, z powodu odległości, bardzo trudno ocenić Pana problem zdrowotny. Proponujemy wizytę u lekarza ortopedy lub reumatologa. Specjalista poprzez dokładną analizę zdecyduje o dalszym leczeniu, aby poprawić Pana komfort oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe. Prawdopodobnie niezbędna będzie odpowiednia rehabilitacja, o której zdecyduje lekarz.
Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia!
Podobna tematyka została zawarta w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/bol-nadgarstka-zespol-ciesni-objawy-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/nadgarstek-zlamanie-zwichniecie-zwyrodnienie-reumatyzm