Jak poprawić sprawność nadgarstka?

Dzień dobry, jestem osiemnastolatkiem który w wieku 14 lat złamał kość łokciową koło nadgarstka. Trzy tygodnie byłem w gipsie i po jego zdjęciu było w miarę dobrze, jednak jakiś rok temu zaczęły się bóle bez jakiegoś szczególnego powodu przy wysiłku nadgarstka. Nie było to zbyt uciążliwe więc zignorowałem temat ale z czasem zaczęło się pogarszać. Przy najmniejszych wysiłkach zaczynał mnie boleć nadgarstek, aż doszło do takiego stanu że nadgarstek był całkiem niesprawny i nie mogłem nawet unieść talerza. Mój uścisk dłoni był bardzo słaby, znikomy. Po paru dniach to przeszło ale od tamtej pory przy wcale nie dużym wysiłku ten stan wraca co znacznie utrudnia np. moją prace. Moje pytania są takie: co da się z tym zrobić? Czy fizjoterapia tu pomoże? I czy w moim przypadku orteza na nadgarstek by pomogła?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pana niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. W pierwszej kolejności warto byłoby wykonać podstawową diagnostykę, by móc wyeliminować poważniejsze schorzenia i wdrożyć właściwe leczenie.

Istnieje przypuszczenie, że przebyty wcześniej uraz mógł osłabić ścięgna i więzadła w okolicach nadgarstka. Obecne dolegliwości bólowe, zwłaszcza podczas wykonywania codziennych czynności, mogą wynikać z zapalenia pochewek ścięgien nadgarstka. Czasami może występować obrzęk, czy zaczerwienienie oraz ograniczenie ruchomości stawu.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pana pytanie. Zalecamy kontrolę u lekarza ortopedy, który po dokładnym badaniu przedmiotowym zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz diagnostyce. Możliwe, że niezbędne będzie wykonanie USG nadgarstka. Jeżeli to badanie nie będzie wystarczające, może okazać się niezbędne przeprowadzenie rezonansu magnetycznego.

Bardzo pomocna w takim postępowaniu jest fizjoterapia, przy wykorzystaniu między innymi lasera, czy ultradźwięków.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-de-quervaina

https://portal.abczdrowie.pl/orteza-na-nadgarstek

https://portal.abczdrowie.pl/mrowienie-w-palcach-w-nocy-to-moze-byc-zespol-ciesni-nadgarstka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.