Czy możliwe jest wykonanie 2 operacji w takim czasie?

Witam 27.05.2024 mam zabieg w prywatnej klinice (korekcja krzywej przegrody w nosie) natomiast mam też problem z dłońmi (choroba de Quervaina) i Ortopeda zaleca zabieg odbarczenia ścięgna w obu rękach gdyż bolą mnie ręce nieustannie przez pracę na produkcji. Czy mogę mieć zabieg ortopedyczny w ostatnim tygodniu Kwietnia a później w Maju korekte krzywej przegrody? Czy odstęp czasu nie jest zbyt krótki?
MĘŻCZYZNA, 26 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Rozumiem wątpliwości dotyczące tak krótkiego okresu czasu między dwoma poważnymi zabiegami. Decyzja na ten temat zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju planowanych zabiegów, Pana ogólnego stanu zdrowia, a także od zaleceń lekarzy prowadzących.

Operacja korekcji krzywej przegrody nosowej i zabieg odbarczenia ścięgna w przypadku choroby de Quervaina to dwie różne procedury, które mogą różnić się stopniem inwazyjności i wymaganym czasem rekonwalescencji. Korekta przegrody nosowej, mimo że jest to zabieg z zakresu chirurgii twarzowo-szczękowej, zazwyczaj wiąże się z krótszym czasem rekonwalescencji niż zabiegi ortopedyczne. Z kolei operacja związana z chorobą de Quervaina (https://portal.abczdrowie.pl/zespol-de-quervaina ) wymaga czasu na gojenie i rehabilitację dłoni i to może być kluczowe w kontekście planowania kolejnego zabiegu.

Odstęp pomiędzy zabiegami, który Pan podał, może być wystarczający, jednak ważne jest, aby skonsultować się z obydwoma specjalistami - ortopedą i chirurgiem wykonującym korektę przegrody nosowej, aby uzyskać ich opinię na temat planowanego harmonogramu operacji. Specjaliści będą mogli ocenić, czy stan Pana zdrowia pozwala na przeprowadzenie obu zabiegów w takim odstępie czasu, oraz czy nie ma przeciwwskazań medycznych do takiego postępowania.

Warto wziąć pod uwagę czas niezbędny na pełną rekonwalescencję po pierwszym zabiegu, aby druga operacja nie wpłynęła negatywnie na proces gojenia.

Podsumowując, konsultacja z lekarzami prowadzącymi oraz ewentualne dodatkowe badania przedoperacyjne pomogą w podjęciu najlepszej decyzji dotyczącej Pana planu leczenia.

Życzę powodzenia i szybkiego powrotu do zdrowia po planowanych zabiegach.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.