Co oznacza to brązowe plamienie?

Witam, przyjmuje tabletki REGEVIDON. Pierwsza tabletke z nowego opakowania przyjęłam 19.10, w dniu 31.10 zaczęłam krwawić na zmianę z brązowa wydzielina. Zaznaczę jeszcze, żeby od dnia 22.10 bylam przeziębiona, przez około 5 dni przyjmowałam pyralgine, leki na katar i kaszel. W tym czasie do współżycia nie doszło. REGEVIDON przyjmuje od 20 lat, właściwie z jedną przerwa 3 miesieczna. Czy jest to powod do zmartwienia?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, występujące u Pani brązowe plamienie niekoniecznie jest związane z przyjmowanymi tabletkami antykoncepcyjnymi, jednak nie jest to wykluczone. Delikatne krwawienia pojawiają się często z powodu toczącej się infekcji bakteryjnej/grzybiczej (towarzyszą im także inne objawy jak: nieprzyjemny zapach, żółta/zielona/twarogowa wydzielina, świąd/pieczenie pochwy), przy nadżerkach, torbielach, mięśniakach, zaburzeniach hormonalnych. W związku z tym warto byłoby udać się w Pani przypadku do ginekologa i przygotować się jednocześnie do badania cytologicznego oraz kontrolnego badania USG, dzięki którym lekarz będzie w stanie określić przyczynę plamień.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/brazowe-plamienie

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-miesiaczka

https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-przed-okresem-charakterystyka-owulacja-implantacja-objaw-choroby

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.