Co oznacza to przebarwienie na nodze?

Kobieta 37 lat. Ostatnio na nodze pojawiło mi się dziwne przebarwienie ok 1,5 cm średnicy. Początkowo myślałem że to siniak (ma taki brązowo-złoty kolor jak po lekkim uderzeniu) jednak nie boli mnie i to nie pierwszy raz kiedy powstaje na nogach w ostatnim czasie. Byłbym wdzięczny za jakieś sugestie ciężko teraz o kontakt osobisty z lekarzem.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, w przypadku nagłego pojawienia się zmian skórnych na ciele niewiadomego pochodzenia należy skonsultować się z lekarzem dermatologiem, który na podstawie dokładnej obserwacji będzie mógł zastosować odpowiednie leczenie.

Przebarwienia skóry o zróżnicowanym kształcie i kolorze bardzo często są spowodowane przez działanie promieni UV. Niestety z podanego przez Panią opisu trudno jednoznacznie stwierdzić co mogło spowodować postanie takiego przebarwienia. Warto zatem sprawdzić, czy zmiana skórna nie ma jednak poważniejszego charakteru.

Pomocne w ocenie różnych znamion jest badanie dermatoskopowe. Dermatoskopia jest zupełnie bezbolesna, nieinwazyjna i bezpieczna dla pacjenta i warto ją profilaktycznie wykonywać przynajmniej raz w roku, szczególnie po okresie wakacyjnym. Zmian skórnych nigdy nie należy lekceważyć, szczególnie jeśli zauważyliśmy, że zmiana pojawiła się nagle, jest nieregularnych kształtów, zmienia się jej kolor lub powoduje dodatkowe dolegliwości, jak np. swędzenie.

Więcej na temat przebarwień i ich przyczyn dowie się Pani z naszego artykułu: https://uroda.abczdrowie.pl/przebarwienia-skory

Zachęcamy również do zapoznania się odpowiedziami specjalistów abcZdrowie na pytania dotyczące zbliżonej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-takie-przebarwienie-na-palcu-wskazujacym

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-konieczne-jest-badanie-znamienia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obecnosc-brazowego-znamienia-u-38-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.