Co oznacza to pulsowanie w brzuchu i klatce piersiowej?

Od jakiegoś czasu mam dziwne objawy - podczas leżenia brzuch i klatka piersiowa pulsują w rytmie bicia serca. Nie odczuwam tego w żaden sposób i nic mnie nie boli, ale widać to oczami i sprawia mi to duży dyskomfort psychiczny. Mam 18 lat, w rodzinie było nadciśnienie. Wydaje mi się, że moje objawy spowodowane są nadciśnieniem, bo od tygodnia mierzę i faktycznie jest podwyższone. Miałam usg aorty nerek itd i wszystko wyszło dobrze. Jestem bardzo szczupła ale ostatnio przeżyłam duży stres. Czy to może być od nadciśnienia? Dziękuję za odpowiedź
KOBIETA, 19 LAT 2 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w treści pytania pisze Pani, że od jakiegoś czasu odczuwa niepokój związany z pulsowaniem w ciele. Odczuwa je Pani jako rytmiczny ruch brzucha oraz klatki piersiowej. Ma Pani podejrzenia, że objawy mogą być związane z nadciśnieniem tętniczym, które obecne jest też u krewnych. Bardzo dobrze, że skorzystała Pani już z porady lekarskiej oraz wykonała badania obrazowe, które na ten moment nie wykryły żadnych nieprawidłowości. Niemniej jednak wydaje się, że w tej sytuacji konieczne może być wykonanie dodatkowych badań zleconych przez specjalistę bądź lekarza rodzinnego.

Dlatego też na początek warto ponowić kontakt z lekarzem, aby uzyskać dalsze instrukcje i skierowania. Możliwe, że trzeba wykonać szeroki panel badań krwi (morfologię z rozmazem, OB, CRP, próby wątrobowe, nerkowe, trzustkowe oraz analizy hormonalne, cukier i lipidogram). Ponadto niewykluczone są inne badania obrazowe takie jak MR czy TK. W zależności od podejrzeń lekarskich będą podejmowane kolejne kroki.

Przyczyn tego stanu może być wiele i faktycznie jedną z nich jest nadciśnienie tętnicze. Niemniej mogą to być skutki silnego i długotrwałego stresu. Zachęcamy zatem do kontaktu z lekarzem i życzymy szybkiego powrotu do dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie-tetnicze

https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie

https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nadcisnienie-tetnicze-jest-grozne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.