Dlaczego mam to pulsowanie szyi?

Witam od miesiąca w widoczny sposób pulsuje mi szyja. Tętno jest wyraźnie widoczne. Przyjmuje nedal na obniżenie tętna jednak pulsowanie jest widoczne nawet gdy tętno jest niewielkie. Ogólnie czuje się dobrze chociaż niedawno miałem sporo problemów neurologicznych prawdopodobnie po szczepieniu lub covidzie.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

pulsowanie tętnic szyjnych najprawdopodobniej jest spowodowane nadciśnieniem tętniczym. Powinien Pan często mierzyć sobie ciśnienie krwi, prawidłowy wynik wynosi 120/80. Każdy odchył od poprawnego wyniku, powinien być powodem stałej obserwacji.

Nadciśnienie może mieć charakter pierwotny, gdzie ciężko szukać jakiegoś konkretnego powodu jego występowania. Jeśli chodzi o nadciśnienie wtórne, to jego przyczyny możemy znaleźć między innymi w wadach serca, chorobach neurologicznych oraz schorzeniach nerek.

Zalecamy udanie się na wizytę do kardiologa celem przeprowadzenia odpowiednich badań i postawienia jednoznacznej diagnozy stanu Pana zdrowia. Należy bowiem pamiętać, że pulsowanie tętnic szyjnych występuje również w przypadku innych, bardzo groźnych schorzeń, takich jak guz tętnicy szyjnej.

Zachęcamy do zapoznania się naszym artykułem dotyczącym nadciśnienia tętniczego:

https://portal.abczdrowie.pl/nadcisnienie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.