Co oznacza wynik badań hormonalnych u 5-latka?
Dzień dobry, proszę o interpretację wyniku 5-letniego Syna: TSH 5,128 ulU/ml (norma 0,7 - 4,17), FT3 3,86 pg/ml (2,79-4,42), FT4 1,00 ng/dl (0,89-1,37), ATPO 1,82 lU/ml (<5,61) ATG 46,90 IU/ml (<4,11). W rozmazie leukocytów: monocytu 7,5% (norma 2,0-7,0) Bazocyty 1,1 % (0,00-1,0). Pozostałe parametry w normie. Syn nie miał wykonywanego usg tarczycy - jesteśmy przed badaniem. W maju miał wykonywane badania - TSH było na poziomie 4,96 ulU/ml

MĘŻCZYZNA, 37 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Bardzo dobrze, że wykonywane są kontrolne badania z krwi u Pana dziecka. To dość istotna profilaktyka w kierunku wielu chorób, a także ważna ocena funkcjonowania organizmu.
Nie wspomniał Pan, dlaczego zostały wykonywane u dziecka badania hormonów tarczycy, czy w rodzinie występują pewne choroby na tle autoimmunologicznym?
Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że prawdopodobnie wystąpiła niedoczynność tarczycy. Świadczyć o tym może podwyższony wynik TSH, a także przeciwciał anty – Tg. Takie wartości mogłyby wskazywać na możliwość występowania choroby autoimmunologicznej tarczycy, czy stanu zapalnego w obrębie tego gruczołu.
Natomiast w przypadku nieznacznie podwyższonych takich parametrów, jak: monocyty i bazocyty, prawdopodobnie nie powinny mieć one większego znaczenia diagnostycznego.
Z racji odległości, trudno jest całkowicie ocenić stan zdrowia Pana dziecka. Proponujemy, więc konsultację z lekarzem pediatrą lub endokrynologiem dziecięcym. Specjalista po dokładnej analizie dotychczasowych wyników zdecyduje o dalszej diagnostyce i leczeniu.
Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://parenting.pl/5-najczestszych-chorob-tarczycy-dotykaja-tez-dzieci
https://parenting.pl/niedoczynnosc-tarczycy