Co oznacza wynik badania EEG?

Witam, niedawno odebrałam wyniki badań i chciałabym się przed wizytą u neurologa dowiedzieć co oznacza wydana opinia? Mój wiek to 23 lat i 5 miesięcy. Rozpoznanie to stan po utracie przytomności, a później powtarzające się: mroczki przed oczami, szum w uszach i docelowo wymioty przy wysiłku fizycznym. Opis badania: Zapis wykonany w czuwaniu. Zapis z czynnością podstawową alfa o częstości 10-11c/sek. i amplitudzie do 80 mikrowoltów z dobrze zaznaczoną czynnością beta w odprowadzeniach czołowych. RZ obecna. Na tym tle w okolicach skroniowych obustronnie występują pojedyncze fale ostre oraz pojedyncze i serie fal wolnych 5,5-7,5 c/sek. o amplitudzie wyższej od tła zapisu, ponadto w okolicach skroniowych obustronnie rejestrują się pojedyncze i serie zespołów fali ostrej z falą wolną 6c/sek. i amplitudzie wyższej od tła zapisu. Hw. nasila zmiany, próba stroboskopowa nie wpływa na zapis. Orzeczenie: Zapis ze znacznymi zmianami zlokalizowanymi w okolicach skroniowych obustronnie, nasilającymi się podczas hiperwentylacji. Uprzejmie proszę o informację co oznaczają te zupełnie niezrozumiałe mi zapiski lekarza. Pozdrawiam!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Przedstawiony przez Panią wynik, zgodnie z orzeczeniem lekarza, jest nieprawidłowy i wskazuje na występowanie w czasie hiperwentylacji ogniskowych wyładowań najprawdopodobniej o charakterze padaczkowym. Pod pojęciem hiperwentylacji rozumiemy jedną z wykonywanych przez Panią prób podczas badania polegającą na braniu głębszych oddechów. Takie postępowanie działa stymulująco na mózg pacjenta i pozwala dokładniej ocenić ewentualne odchylenia. Powyższy wynik badania wraz z przedstawionymi objawami sugeruje występowanie padaczki skroniowej.

Dla ustalenia właściwego rozpoznania konieczna jest jednak konsultacja z neurologiem, który uszczegółowi z Panią wywiad i dokładnie przełoży wynik badania na występujące u Pani objawy.

Pozdrawiam