Co oznacza wynik badania krwi przy zapaleniu dwunastnicy?

Proszę o interpretacje wyników: ALT - 36, AST - 56, bilirubina - 0.8, CRP - 4.00, fosfat. zasadowa - 33, GGTP - 18 Immunoblot profil wątrobowy: AMA-M2 - 0.68, BPO - 2.26, SP100 - 3.48, PML - 1.76, gp210 - 7.05, LKM-1 - 6.80, LC-1 - 4,68, SLA/LP - 8.40, Ro-52 - 0.97. Morfologia: WBC=5.48 , RBC=4.17, HGB=14.2, HCT=41%, MCV=98.5, MCH=34.2, MCHC=34.6, RDW=12.2, RDW-SD= 44.40, P-LCR=23.40%, %MIKRO=0.2, PLT=234, MPV=9.8, PCT=0.23%, PDW=10.7. Po wykonaniu gastroskopii stwierdzone nadżerkowe zapalenie dwunastnicy, kamica pęcherzyka żółciowego.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonuje Pani kontrolne badania krwi, aby sprawdzić stan funkcjonowania organizmu oraz sprawdzić przyczynę dolegliwości, chociażby ze strony układu pokarmowego.

Dzięki właściwej diagnostyce, rozpoznano u Pani nadżerkowe zapalenie dwunastnicy. Przypadłość ta może być związana ze stanami zapalnymi przewodu pokarmowego. Do najczęstszych objawów, można by zaliczyć: napadowe bóle brzucha, brak apetytu, czy biegunki i wymioty.

Każdy wynik badania krwi, w takim przypadku może być powiązany ze stanem zapalnym tej części układu pokarmowego. Jednakże analizując poszczególne parametry, nie powinno się stwierdzać większych odchyleń od przyjętych norm referencyjnych. Jedynie wynik AST został przekroczony, jednak taka pojedyncza wartość na ten moment nie powinna mieć większego znaczenia diagnostycznego. Takie podwyższenie mogłoby być spowodowane na przykład złą dietą. Według przedstawionej morfologii, nie powinno się stwierdzić aktywnego procesu zapalnego.

W razie wszelkich wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub gastrologiem, aby po analizie dotychczasowych badań zdecydował dalszym postępowaniu.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zoladka-i-dwunastnicy

https://portal.abczdrowie.pl/dwunastnica

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-ast

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.