Co oznacza wynik badania testosteronu przy obniżonym libido?

Witam. Zrobiłem profilaktyczne badanie krwi w tym poziom testosteronu. Wyszedł on na poziomie 13,27nmol/l, mam 25 lat, odczuwam nieco obniżone libido oraz częste zmęczenie i obniżony nastrój - czy warto udać się na konsultację do urologa/endokrynologa czy taki poziom testosteronu jest w normie ? pozdrawiam

Taki poziom testosteronu jest całkiem wysoki i nie upatrywałabym w hormonach przyczyn Pana dolegliwości. Obniżenie libido jest u większości osób naturalną konsekwencją zmęczenia i obniżonego nastroju (choć u innych taki stan może wywołać zwiększoną ochotę na seks, co staje się często zarzewiem konfliktu między partnerami). Z kolei przewlekłe zmęczenie i gorszy nastrój najczęściej spowodowane są przewlekłym stresem - w pierwszej kolejności warto więc zastanowić się, co zrobić dla siebie żeby poziom stresu opadł. Być może "odpuścić sobie" nieco, zmniejszyć ilość obowiązków a wprowadzić więcej tego, co nas relaksuje i cieszy. Jeśli takie działania nie przyniosą skutków, warto skonsultować się z psychologiem. Poza tym warto wykonać podstawowe badania krwi jak: morfologia, OB, glukoza na czczo, ALT, kreatynina, TSH żeby wykluczyć tzw. somatyczne przyczyny takiego stanu.