Co oznacza wynik MR głowy 63-latki?

Proszę o interpretacje wyniku MR: Mózgu:Badanie wykonano w przekrojach poprzecznych i strzałkowych w obrazach T1, T2,FLAIR, DWI raz po dożylnym podaniu środka kontrastowego w obrazach T1. Dane ze skierowania:Casus ad obs. Cephalea ad obs. W obrębie istoty białej nadkomorowo po stronie prawej widoczne dwa drobne ogniska leukodegeneracji naczyniopochodnej. Poza tym intensywność sygnałów z zakresu istoty białej i szarej mózgowia prawidłowa. Struktury centralne nieprzemieszczone. Nadnamiotowy układ komorowy symetryczny nieposzerzony. Wodociąg mózgu, komora IV-a i zbiorniki podstawy mózgowia prawidłowe. Struktury tylnej jamy czaszki bez cech patologii. Krety przebieg naczyń układu kręgowo-podstawnego z modelowaniem rdzenia przedłużonego w jego części brzuszno-lewobocznej. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego nie stwierdzono patalogicznego wzmocnienia struktur mózgowia. W obrazach DWI i mapach ADC nie stwierdzono cech ograniczenia dyfuzji cząsteczek wody zewnątrzkomórkowej. Zatoki oboczne nosa prawidłowo wykształcone, brzeżne grubienia błony śluzowej w zachyłku zębodołowym zatoki szczękowej prawej, poza tym zatoki oboczne nosa prawidłowo powietrzne. Obraz MR mózgowia w granicach normy dla wieku.

Pojedyncze, drobne ogniska naczyniopochodne najczęściej są przypadkowym znaleziskiem i nie powinno budzić niepokoju. Nie sa groźne i nie wymagają leczenia. Sa w granicach normy wiekowej. Interpretacja zależy od tego z jakiego powodu miała Pani wykonywane badanie MR, jakie objawy neurologiczne w Pani występują oraz czy ma Pani dodatkowe choroby lub czynniki ryzyka chorób naczyniowych (np. nikotynizm, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca). Proszę skonsultować się z lekarzem który zalecił to badanie. W niektórych przypadkach konieczna może być dalsza diagnostyka takich ognisk, Konieczne wówczas m.in badanie naczyń mózgowych (TCD - transcranial doppler ) , badanie dopplerowskie tętnic szyjnych, badanie ECHO serca, poziom cholesterolu. Kręty przebieg naczyń może być wrodzony lub wynikać z miażdżycy. Nie ma mozliwości leczenia. O konieczności dalszych badań decyduje lekarz neurolog, który zalecił wykonanie badania. Generalnie wynik jest dobry, prosze sie nie martwić. Pozdrawiam. Magdalena Nowaczewska