Co oznacza wynik RM głowy?

Witan żona zrobiła rezonans RM Badanie mr Głowy wykonane aparatem Simens Spectra 3T w sekwencji SE FSE FLAIR DWI Obrazy T1 T2 - zależne w płaszczyźnie strzałkowej poprzecznej i czołowej wykazało: podkorowo w okolicy zakrętu czołowego Górnego lewego widoczne pojedyńcze niecharakterystyczne ognisko śr ok 4 mm o podwyższonym sygnale w obrazach T2 zależnych i sekwencji Flair Pozatym zmian ogniskowych w strukturach mózgowia nie wykazano Układ komorowy nie poszerzony nieprzemieszczony symetryczny okolice przysadki mózgowej zachowane prawidłowo Struktury środkowe Nieprzemieszczone Bruzdy mózgu i rowki móżdżku prawidłowej szerokości Kompleks nerwów 7 8 nieposzerzone prawidłowo otoczone płynem w obrębie przewodów słuchowych wewnetrznych Migdałki móżdzku powyżej poziomu otworu wielkiego jak rozumiec wynik szczególnie chodzi o pierwszy akapit

Zbyt mało danych. Pojedyncze, drobne ognisko naczyniopochodne najczęściej jest przypadkowym znaleziskiem i nie powinno budzić niepokoju. Interpretacja zależy od tego z jakiego powodu miała Pani wykonywane badanie MR, jakie objawy neurologiczne w Pani występują oraz czy ma Pani dodatkowe choroby lub czynniki ryzyka chorób naczyniowych (np. nikotynizm, nadciśnienie, hipercholesterolemia, cukrzyca, otyłość). Proszę skonsultować się z lekarzem który zalecił to badanie. W niektórych przypadkach konieczna może być dalsza diagnostyka m.in badanie naczyń mózgowych (TCD - transcranial doppler lub angio-KT ub angio-MR, badanie tętnic szyjnych, badanie ECHO serca, wykluczenie przetrwałego otworu owalnego (PFO) jako przyczyny ogniska. O konieczności dalszych badań decyduje lekarz neurolog, który zalecił wykonanie badania. Generalnie wynik nie budzi niepokoju, nie wymaga pilnej konsultacji, nie wymaga leczenia. Ew. wskazana może być kontrola MR za 6-12 miesięcy. Pozdrawiam. Magdalena Nowaczewska

Witam!
RM Wypadł w zasadzie prawidłowo. Stwierdzone w istocie białej ognisko (4 mm) wymaga doprecyzowania diagnostycznego i monitorowania. Najprawdopodobniej jest ono pochodzenia naczyniowego i wówczas się tego nie leczy. Brak informacji co było powodem wykonania RM głowy, a rzuciłoby to zdecydowanie więcej światła, nawet do udzielenia tej odpowiedzi. Ew. dalsza diagnostyka w Oddziale Neurologicznym. Wskazane EEG, potencjały wywołane i pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego.
Powodzenia
W. Łuczkowski.