Co oznacza wynik składu kamienia nerkowego?

Wynik badania składu kamienia nerkowego: kolor: beżowy kształt: ziarno gorczycy węglany: ujemny wapń: dodatni szczawiany: dodatni amoniak: ujemny fosfor: dodatni magnez: dodatni kwas moczowy: ujemny Cystyna: ujemny Jaki to będzie typ kamienia: wapniowo szczawianowy, czy wapniowo fosforanowy?

Lek. Wojciech Zygmunt

Prawdopodobnie będzie to kamień o mieszanym charakterze. W literaturze jest stwierdzone, że najczęstsze kamienie zbudowane są ze szczawianu wapnia. I jest to prawda. Z tym, że w składzie kamieni nerkowych zawsze może uczestniczyć pewna komponenta innego składnika nieorganicznego. Najważniejszym w tym badaniu jest fakt, że kamień nie jest zbudowany ani z kwasu moczowego, ani z cystyny.