Co oznacza wynik TK zatok 30-latka?

Dzień dobry, proszę o pomoc lekarza laryngologa - o interpretację TK zatok. TK wykonane z uwagi na przewlekły katar, spływający po tylnej ścianie gardła. Leczony wcześniej antybiotykami - bez rezultatu. RTG zatok bez zmian. "Przyścienne zgrubienie śluzówki w zatokach czołowych, sitowiu, klinowych, szczękowej prawej do 8 mm. Polipowate pogrubienie tkanek miękkich w lewej zatoce szczękowej od strony zachyłka zębodołowego 19X18 mm. Wierzchołki korzeni zębowych w zatoce szczękowej lewej. Esowata przegroda nosa położona pośrodkowo. Komórka Hallera po stronie lewej. Kompleksy ujściowo-przewodowe drożne. Zwężone lewe ujście zatoki szczękowej z powodu zgrubień śluzówki i obecności komórki Hallera. Ubytek 4mm w przyśrodkowej ścianie prawej zatoki szczękowej łączy zatokę z przewodem nosowym środkowym. Wnioski: Pneumatyzacja małżowin nosowych środkowych. Pogrubienie części miękkich małżowin szczególnie środkowej i dolnej prawej ogranicza drożność przewodów nosowych środkowego i dolnego prawego. Nosogardło na poziomie nozdrzy tylnych drożne.
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co oznacza wynik TK zatok u 30-latka?

Jestem po badaniu TK zatok. Co oznacza ten wynik: widoczne są zmiany śluzówkowe wypełniające w całości światło zatoki szczękowej lewej klinowej. Okrężne pogrubienie sluzówki w prawej zatoce szczękowej. Zmiany śluzówkowe w komórkach sitowia oraz Kompleksy ujściowo - przewodowe niedrożne. Struktura kostna kości twarzoczaski zachowana.
MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co oznacza ten wynik TK zatok u 30-latki?

Dzień dobry, ostatnio miałam problem z zatokami i zostałam skierowana na TK zatok, mianowicie wyszło polipowate zgrubienia błony sluzowej obu zatok szczękowych, największe na scianach przednio-przyśrodkowych gr do 11mm (P) i 5mm (L); zatoki klinowej do max 5mm. Komórki sitowia częsciowe bezpowietrze przez pogrubiałą błone śluzową. Kompleksy przewodowo-ujściowe prawej zatoki szczękowej i czołowej niedrożne; lewej zatoki szczękowej oraz zatoki klinowej znacznie zwęzone. Zgrubienie błony śluzowej małżowiny nosowej środkowej po stronie prawej z częściową niedrożnością przewodu nosowego, przegroda nosowa prosta z dziobem kostnym po prawej stronie dł 3mm. Jak dalej działać z takimi wynikami tk? Co w tym przypadki najlepiej robić? :) Pozdrawiam.
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Prawidłowo, że wykonała Pani badanie tomografii zatok. Badanie takie w bardzo dokładny sposób obrazuje stan funkcjonowania danej przestrzeni. Nie wspomniała Pani, czy choruje na jakieś choroby przewlekłe, a także, czy przyjmowane są pewne leki.

Na podstawie danego wyniku badania, można by stwierdzić, że wystąpiły liczne zgrubienia polipowate błony śluzowej zatok szczękowych i klinowych. Zmiany polipowate często tworzą się na skutek licznych infekcji górnych dróg oddechowych, alergicznego nieżytu nosa, czy przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej wyścielającej zatoki. Dochodzi do nagromadzenia się gęstej wydzieliny, która długo zalega w poszczególnych zatokach. Prowadzić to może do stanu zapalnego, niedosłuchu, silnego bólu głowy i twarzoczaszki, a także uczucia rozpierania.

Wystąpiła również niedrożność przewodu nosowego na skutek zgrubienia błony śluzowej. Może to prowadzić do problemów ze swobodnych oddychaniem, chrapaniem, a także bezdechów sennych.

Ze względu na odległość, trudno jednoznacznie ocenić stan Pani zdrowia. Proponujemy, zatem konsultację z lekarzem laryngologiem, który zdecyduje o dalszym postępowaniu i ewentualnym leczeniu. Prawdopodobnie na początku zostanie zastosowane leczenie objawowe.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-zapaleniu-zatok-sprawdz-domowe-sposoby

https://zdrowie.parenting.pl/przyczyny-zapalenia-zatok-przynosowych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty