Co oznacza wysokie AST?

Witam! Co oznacza wysokie AST? Moje dziecko ma 5 lat i ma aż 67 U/L, kiedy wartości referencyjne t (1-35). Czasami boli ją brzuszek. Pomóżcie. Bardzo proszę o interpretację i wyjaśnienie wyników.
ponad rok temu

Witam!

Pytanie dotyczy podwyższonej aktywności aminotransferazy apsaraginianowej, enzymu występujacego w komórkach wielu tkanek. Odchylenia w zakresie jego aktywności są zatem mało specyficzne. Ponadto trudno wnioskować na podstawie pojedynczego oznaczenia. Wzrost aktywności tego enzymu stwierdzany jest m.in. w chorobach wątroby (wtedy jednak współwystępuje wzrost aktywności bardziej specyficznego dla komórki wątrobowej ALT), serca, mięśni, krwi, etc. Konieczna jest wizyta u pediatry, który zbierze szczegółowy wywiad lekarski, zbada dziecko oraz będzie miał wgląd w  wyniki wykonanych już badań, ponieważ nawet mieszczące się w normach mogą wnieść ważne informacje w zależności od konkretnych wartości. Prawdopodobnie wskazane będzie powtórzenie oznaczenia aktywności AST oraz ewentualnie wykonanie dodatkowych badań.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co oznacza wysokie ggtp, alt, ast?

Witam! Od jakiegoś czasu (od kilku lat) miałam lekko podniesione enzymy ALT (od 60 do 100 przy normie 0-40) i GGTP (ok. 100 przy normie do 60) a w USG nie było widać żadnych zmian. V i HBS i wszystko jest ujemne. Pięć miesięcy temu urodziłam dziecko w wyniku cesarskiego cięcia. W ciąży, o dziwo, wyniki wątrobowe były idealne, wszystkie mieściły się w granicach normy, jedynie badanie na toksoplazmozę okazało się dodatnie i przez pół roku brałam 3x po 3mln. jedn. R***. Po kilku miesiącach po porodzie powtórzyłam badania i okazało się, że ALT - ok. 200, AST ok. 100 a GGTP wynosi ok. 300. Moja dr hematolog-zakaźnik zaleciła mi przyjmowanie E*** i kontrolę za jakiś czas. Mogę tylko dodać, że do tego wszystkiego od kilku lat pojawiają mi się na skórze różowe łuszczące się plamki. Nie mam pojęcia co to może być.   Co to może być i jakie badania można jeszcze wykonać? Pozdrawiam Alime21.

KOBIETA ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry!

Opisane odchylenia norm laboratoryjnych mogą występować w wielu jednostkach chorobowych.
Jednak gdy obraz usg jest w normie znaczną część możemy wykluczyć.

Podwyższony poziom tych enzymów może występować w przebiegu m.in. mononukleozy zakaźnej, po zabiegach chirurgicznych,chorobach wątroby i wielu innych.

Myślę, że jeżeli jest Pani pod opieką specjalisty-hepatologa nie ma się czym martwić, jedynie stosować się do zaleceń i regularnie kontrolować.

Pozdrawiam!
 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co oznacza wysoki poziom AST u małego dziecka?

Witam. Mam ten sam problem z czteromiesięczną córeczką. Byliśmy na badaniach w styczniu i okazało się ze Alat i Aspat ma prawie 1500, uwierzcie że było się o co martwic. Oczywiście leczenie w szpitalu, antybiotyki itd. Wróciliśmy do domu, wyniki spadły chodź jeszcze się utrzymywały ponad 200. Dostaliśmy leczenie w domu. Minęło półtora miesiąca i znowu trafiliśmy do szpitala, ponieważ wyniki się pogorszyły Alat i Aspat prawie 500. I znów to samo szpital leczenie . Specjalny szpital od leczenia wątroby nie chce nas przyjąć bo córka ma bakterie i nie przyjmą nas dopóki jej nie wyleczy. Już jestem bezsilna i nie wiem co robić
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Lek. Klaudia Kuśmierczuk
74 poziom zaufania

Musi Pani podejść do tego na spokojnie. Na pewno należy wykonać pogłębioną diagnostykę, bo takie wyniki prób wątrobowych są niepokojące a istnieje szereg chorób (w tym enzymatycznych), które mogą uszkadzać wątrobę. Są one jednak na tyle rzadkie, że diagnostyką tych schorzeń zajmują się specjalne ośrodki. Dlatego w Państwa wypadku najpierw należy wyleczyć infekcję a następnie wdrożyć pogłębioną diagnostykę we wskazanym ośrodku.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty