Co oznacza zapis badania EEG i ból głowy?

Dzień dobry. Ból głowy towarzyszy mi od dzieciństwa. Raz było lepiej raz gorzej. Ostatnio bóle miały charakter długotrwały (4tygodnie), zdarzyło się tak 3 razy w ciągu 3 lat. Okulista wykluczył powiązanie z oczami. Ginekolog wykluczył podłoże ginekologiczne. Badanie EEG: zapis z dominującą czynnością podstawową alfa, 20 do 50uV, 10 do 11 Hz układającą się wrzecionowato wyraźniejszą w okolicach tylnoskroniowo-ciemieniowo-potylicznych przemieszaną z falami beta, 10 do 20 uV, 15 do 20Hz zaznaczonymi zwłaszcza w okolicach czołowo-skroniowych. Reakcja zatrzymania obecna. Hiperwentylacja nie prowokuje zaburzeń w tym zmian napadowych. Rytmiczne błyski wywołują wodzenie przy częstości 9Hz i 12Hz. Orzeczenie: zapis prawidłowy z czynnością podstawową alfa, 20-70uV, 8-10Hz wyraźniejszą w tyłogłowiu przemieszaną z falami beta. RZ obecna. HV j.w. Indeks A2:A1>1.0. Wynik TK angio: w opcji angio - naczynia koła Willisa bez tętniaków, bez malformacji; hipoplastyczny końcowy odc. lewej t. kręgowej. Bóle najbardziej odczuwam od momentu przebudzenia, w ciągu dnia mijają, ale od czasu do czasu wracają. Nie pamiętam już kiedy przespałam całą noc. Wieczorem padam ze zmęczenia, nie mam problemu z zasypianiem, niestety budzę się i ból już jest. A budzę się różnie: o 1, 3 czy 4 rano. Do pracy wstaję ok. 5.20. Proszę o interpretację wyników. Co mogę jeszcze zrobić?. Staram się biegać 3x w tygodniu, zaczęłam pić więcej wody. Staram się nie stresować. Pozdrawiam

Witam!
Badanie EEG jest prawidłowe. Angio-TK głowy w zasadzie poza hipoplastycznym końcowym odcinkiem lewej tętnicy kręgowej (anomalia rozwojowa) w normie. Należy rozważyć przyczynę nerwicową obserwowanych dolegliwości - napięcia emocjonalne mogą naśladować każdą chorobę somatyczną, jednak leczenie jest odmienne. Na bóle napięciowe głowy i karku typowe leki p/bólowe prawie nie działają, bardzo dobre efekty można osiągnąć po zastosowaniu leków p/depresyjnych, szczególnie z grupy SSRI. Konieczna jest do tego psychoterapia (jako leczenie przyczynowe). Proszę zgłosić się do Poradni Zdrowia Psychicznego, zrobią kilka badań testowych, określą profil osobowości, poziom lęku i napięcia wewnętrznego, podatność na sugestię i zaproponują właściwe postępowanie: psychoterapia z ew. wsparciem lekami p/lękowymi. Ważne jest wyrównanie rytmu dobowego. Niecierpliwym pacjentom dużą trudność sprawia fakt, że leki typu SSRI zaczynają działać dopiero po 2-4 tygodniach (ale za to nie powodują uzależnienia!!!). Warto spróbować!
Powodzenia
W. Łuczkowski.