Wpływ tomografii komputerowej na zdrowie dziecka

Dzień dobry, W związku z bólami głowy (tył głowy) utrzymującymi się od tygodnia u mojego niespełna 5-letniego syna, skierowano go wczoraj na SORze na tomograf komputerowy głowy, badanie zostało wykonane (bez kontrastu) i wynik jest dobry, tzn. przyczyna tkwi gdzie indziej (prawdopodobnie laryngologiczna lub okulistyczna), jednak spokoju nie daje mi wpływ takiego badania na organizm dziecka. Czy jest prawdą, że u takiego małego dziecka wykonując to badanie zwiększa się ryzyko zachorowania na raka?? Podobno rezonans jest bezpieczniejszy, ale nikt nie zaproponował mi alternatywy. Wiem, że już jest po fakcie, ale proszę o prawdziwą odpowiedź na temat wpływu tego badania na tak młody organizm. Z góry dziękuję,

Lek. Michał Lenard

Badanie TK jest związane z pewną dawką promieniowania rentgenowskiego (takie samo promieniowanie, jak przy zwykłych prześwietleniach). Jest to jednak dawka tak mała, że po jednorazowym badaniu praktycznie nie ma ona wpływu na organizm. Nie ma powodu do niepokoju. Pozdrawiam!