Co oznaczają takie dziwne stany w tym wieku?

Dzień dobry, od około roku dokuczają mi dziwne stany. Zaczęło się od zawrotów głowy, które występowały na przykład po wejściu do sklepu / galerii czy podczas jazdy samochodem (najbardziej odczuwalne na drogach ekspresowych / autostradach). Wykonane zostały rozszerzone badania krwi (wszystko w normie, oprócz podwyższonego cholesterolu i lekko "gęstszej" krwi), USG węzłów chłonnych (bez zmian). Byłem u laryngologa, potem neurologa - wszystko w porządku. Wykluczone problemy z błędnikiem. Po jakimś czasie zawroty głowy przeszły, aczkolwiek pojawiły się inne rzeczy takie jak - lęk wysokości (którego nie miałem nigdy wcześniej), szczególnie przy podejściu do krawędzi balkonu itd, gorsze widzenie podczas jazdy samochodem (badanie okulistyczne - wszystko ok), do tego czasami poczucie oderwania od świata - moment, gdy już musiałem się zatrzymać na parkingu i odczekać trochę sekund. Czasami zdarzają się bóle w klatce piersiowej, skurcze brzucha (najbardziej podczas jazdy autem). Wszystkie objawy nasilają się najbardziej po imprezie - gdy spożyje alkohol, to na drugi dzień objawy są znacznie silniejsze, pojawia się także bezsenność. Czy to wszystko może wskazywać na jakiś rodzaj nerwicy? Przeżyłem w ostatnich latach dość dużo stresu (własna działalność, śmierć bliskiej osoby i kilka innych ekscesów). Dużo pracuję przy biurku, mam mało ruchu, nie mam problemu z kontaktami międzyludzkimi. Jak postępować dalej? To znacznie obniża jakość życia.

Witam Pana,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego), może być depersonalizacja, derealizacja. Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś