Co oznaczają te bulgotania w brzuchu po stosunku?

Witam, kochaliśmy się z moim partnerem w 10 dniu cyklu, z prezerwatywą (raczej nie pękła, nie zsunęła się). Mimo to mam ogromne obawy przed zajściem w ciążę. Już drugiego dnia od współżycia zaczął ogarniać mnie stres i ból brzucha. Mam wrażenie bulgotania powietrza w nadbrzuszu lub okolicach pempka. Trwa to już prawie trzeci tydzień. W dzień przed planowaną miesiączką dostałam okres, był on mniej obfity niż zazwyczaj, lecz trwał prawie 5 dni. Nie mam powiększonych piersi ani nudności. Mam przeczucie, że stres i objawy lekko łagodnieją , gdy przestaję myśleć o ciąży, chociaż jest to bardzo trudne, bo myśli ciagle nawracają. Niektóre objawy pasowałyby do zespołu jelita drażliwego, choć nie miałam nigdy z nim problemów. Nie mam kłopotu z wypróżnianiem ani oddawaniem moczu. Skąd to dziwne uczucie bulgotania w brzuchu? Czy mogę być w ciąży?

Dziecko! Ja rozumiem stres i niepokój o niechcianą ciąże, ale wszystko na to wskazuje, że są to objawy emocjonalne. Nic nie wskazuje na ciąże. W aptece są dostępne tanie testy ciążowe, proszę je wykonać i będziemy wiedzieć na 100%. Jest pani prawdopodobnie nie przygotowana do aktywności seksualnej. Koniecznie proszę, na spokojnie udać się do ginekologa, przebadać, ustalić z nim jaką metodę antykoncepcji wybrać. Samej zaś trzeba się zastanowić, czy jest to najlepszy czas w pani życiu na seks. Może nie ten czas, nie ten partner. Nie mnie to oceniać. Seks ma być przyjemnością, wyrazem miłości a nie stresem i zaspakajaniem potrzeb fizjologicznych. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku prawidłowego zabezpieczenia prezerwatywą szanse na ciąże praktycznie nie istnieją. Prawdopodobnie Pani objawy spowodowane są stresem przed zajściem w ciążę, jednak nie ma czym się martwić, zwłaszcza że wystąpiła u Pani miesiączka. Proszę spróbować nie myśleć negatywnie i odsuwać swoje myśli od tych stresujących. Sposobem na uspokojenie się może być wykonanie testu ciążowego, jeśli uspokoiłby Panią jego negatywny wynik. W sytuacji, gdyby objawy stresu dalej występowały, a dolegliwości bólowe nie mijały, wskazany jest kontakt z lekarzem.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/mieta-pieprzowa-na-zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

https://portal.abczdrowie.pl/dlugotrwaly-bol-brzucha

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.