Co oznaczają te pęcherze na powiekach?

Dzień dobry, od jakiegoś czasu pojawiają mi się pojedyncze pęcherze na powiekach, niektóre są bardzo drażniące oko, inne są trochę dalej od oka i nie męczą go tak. W środku jest płyn, trwa to ok 1 do max 2 dni, schodzi samo i nie widać nic lub podczas wycierania zostaje " przebity". Niestety nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi na ten objaw a do okulisty ciężko się dostać akurat gdy owy problem się pojawi.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

opisywane przez Pana objawy są podobne do tych, które występują przy tzw. opryszczce zwykłej oka. Powodują ją wirusy z grupy HSV 1 i objawia się ona pojawieniem się na powiece niewielkich pęcherzyków wypełnionych ropnym płynem. W takich przypadkach warto udać się do okulisty i rozpocząć leczenie antybiotykami.

Pęcherze mogą się także pojawiać przy gradówce oka. Powodowana jest przez zatorowanie ujścia gruczołu tarczkowego. W takiej sytuacji zmiana utrzymuje się dłużej niż 2 dni i w jej zwalczaniu pomocne są sterydy.

W innym przypadku pęcherze mogą być mylone z obrzękiem i być wynikiem alergii.

Jeżeli taki problem pojawia się regularnie, zalecamy, aby udał się Pan do okulisty, który za pomocą odpowiednich badań, będzie w stanie postawić jednoznaczną diagnozę i zaplanować ewentualne leczenie.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który może się okazać pomocny w identyfikacji problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenia-i-zakazenia-powiek

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.