Co oznaczają te plamy wokół kostki?

Co mogą oznaczać sine plamy wokół kostki u stopy? Sine plamy są suche i szorstkie w dotyku. Były tylko wokół kostki a teraz się powiększyły

Redakcja abcZdrowie

Witam,

sine plany w okolicy kostki mogą świadczyć o schorzeniach naczyń krwionośnych. Najczęściej pojawiają się one z powodu niewydolności żylnej, określanej potocznie jako żylaki.

Na tę chorobę najbardziej narażone są osoby otyłe, które unikają aktywności ruchowej, mające siedzący bądź stojący tryb pracy lub przyjmujące leki hormonalne. Być może między innymi ze względu na przebyte ciąże, które również sprzyjają chorobie, przypadłość ta dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. W grupie ryzyka znajdują się również osoby, które palą papierosy i nie dbają o zdrowe nawyki żywieniowe.

Diagnostyka żylaków możliwa jest już na podstawie samego wywiadu lekarskiego oraz badania fizykalnego, dlatego proszę koniecznie odwiedzić lekarza. W pierwszej kolejności może to być lekarz rodzinny, który w razie potrzeby pokieruje Panią dalej.

Odpowiedź specjalisty na podobne pytania znajduje się pod linkiem: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sine-plamy-w-okolicy-kostki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.