Co oznaczają te wyniki badań PMR?

Witam.W badaniu próbek PMR i surowicy, metodą izoelektroogniskowania stwierdzono występowanie prążków oligoklonalnych IgG w PMR i surowicy, wyłącznie identycznych - bierna dyfuzja w IgG z krwi do płynu. IgG w PMR 40,50 norma <34, a IgG 13,96 norma 6,1-16,16.Mam skierowanie do reumatologa pilne. Oczywiście termin 1 marzec 2023rok. Proszę o interpretację co to jest za choroba? Pozdrawia

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Nie wspomniała Pani, z jakiego powodu było wykonywane tak dokładne badanie. Takie postępowanie może zalecić lekarz na podstawie występujących objawów oraz wcześniejszych wyników badań krwi.

Istotnym jest, czy występują pewne choroby przewlekłe, a także, czy przyjmuje Pani na co dzień jakieś leki, które mogłyby wpłynąć na obraz badania.

Na podstawie wskazanego wyniku badania, można by stwierdzić, że wykonano u Pani pobranie płynu mózgowo – rdzeniowego. PMR jest wodnistą i klarowną cieczą chroniącą mózg oraz rdzeń kręgowy. Jest on produkowany w splocie naczyniówkowym układu komorowego. Płyn czysty i klarowny wskazuje o braku stanu zapalnego, natomiast o charakterze mętnym i zabarwieniu żółtawym mógłby świadczyć o ropnym zapaleniu opon mózgowo – rdzeniowych.

Płyn taki pobiera się głównie w celu wykrycia infekcji, krwotoków, a także chorób autoimmunologicznych, a także boreliozy.

Na podstawie Pani wyniku badania można by stwierdzić, że wykryto obecność prążków oligoklonalnych IgG w płynie mózgowo-rdzeniowym. Prawdopodobnie mogłyby świadczyć o występowaniu pewnej choroby autoimmunologicznej, między innymi stwardnienia rozsianego. Wskazywać to mogłoby na wytwarzanie tych prążków przez ośrodkowy układ nerwowy. Bardzo ważne przy tym są aktualnie występujące dolegliwości, które mogłyby wskazywać na takie schorzenie.

Jednakże pełną interpretację badania powinien przeprowadzić wyłącznie lekarz neurolog. Zalecamy zatem konsultację ze specjalistą, który po analizie dotychczasowych badań zdecyduje o dalszym postępowaniu oraz diagnostyce.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/stwardnienie-rozsiane

https://portal.abczdrowie.pl/badanie-plynu-mozgowo-rdzeniowego

A odpowiedź na podobne pytanie można przeczytać pod poniższym linkiem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wynik-badania-probek-pmr-i-surowicy-metoda-izoelektroogniskowania

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.