Co oznaczają zmiany zwyrodnieniowe w odcinku L/S kręgosłupa w postaci przewężenia tarcz międzykręgowych?

Witam,z powodu przewlekłego bólu odcinka lędzwiowego kręgosłupa zlecono mi wykonanie rentgena.Proszę o interpretację wyniku,czy to poważna sprawa i jak dalej postępować.Oto wyniki.Zmiany zwyrodnieniowe w odcinku L/S kręgosłupa w postaci przewężenia tarcz międzykręgowych L3,L4,L5,S1 i drobnych odczynów wytwórczych na krawędziach trzonów kręgowych na tych wysokościach.Stawy międzykręgowe ze zmianami przeciążeniowymi.

Przytoczone wyniki wskazują na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa i nie są niepokojące. Proponuję konsultację w Poradni Rehabilitacyjnej (w przypadku wizyty "na NFZ" wymagane jest skierowanie od lekarza rodzinnego, terminy są zazwyczaj niedługie. Można również skorzystać z prywatnej konsultacji z fizjoterapeutą, który pomoże Pani nauczyć się zachowań, które korzystanie wpływają na zdrowie kręgosłupa, oraz oduczyć tych, które pogarszają jego stan. Podstawą postępowania w tym przypadku jest nauka prawidłowych nawyków oraz rehabilitacja.

Dalsze postępowanie to fizjoterapia - przeciwbólowa, odciążająca stawy międzykręgowe, zabezpieczająca przed dalszym uszkadzaniem tarcz międzykręgowych. Poprawa postawy. Pozdrawiam