Co pomoże na refluks żołądka?

Witam.Stwierdzono u mnie refluks żołądka. Tabletki pomagają ale jak już ich nie mam to jest tragedia.Nie raz u lekarza mówiłam ze od tego ponoć "refluksu" to nie pieczę tylko boli okolice mostka lub pod nim.Dzisiejsza noc była straszna nie dało spać. Kulo mnie tak mocno i piekło ani jeden bok ani drugi na plecach czy brzuchu nie dało rady zasnąć. A lekarz na to ze to ta zgaga ma winę. To jest śmiech na sali.Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

ChRP jest chorobą przewlekłą, dlatego właściwe jest ciągłe leczenie (często do końca życia) w celu opanowania dolegliwości i zapobiegania powikłaniom. Podstawą leczenia są inhibitory pompy protonowej, czasem można również dołączyć leki prokinetyczne. Wniektórych przypadkach można rozważyć leczenie operacyjne (może pani skonsultować się z chirurgiem ogólnym w tej sprawie). Dodatkowo warto stosować się do zaleceń ogólnych: 1) przyjmowanie posiłków najpóźniej 2–3 h przed snem; 2) wyższe ustawienie wezgłowia łóżka; 3) zaprzestanie palenia papierosów; 4) dieta z ograniczeniem spożycia tłuszczu, alkoholu i kawy; 5) zmniejszenie masy ciała u chorych otyłych; 6) unikanie leków obniżających ciśnienie LES, zwłaszcza metyloksantyn, azotanów, blokerów kanału wapniowego, β2-mimetyków i leków przeciwcholinergicznych. Obowiązkowo powinna mieć również pani wykonane EKG jeśli do tej pory nie było wykonywane.