Co powinna zrobić osoba z podejrzeniem nerwicy lękowej?

Wszystko zaczęło się ok 3tyg temu nagły napad lęku,złe samopoczucie,bóle w klatce,mocniejsze bicie serca,zmartwienie ,brak humoru.Lecz od kilku dni jest lepiej nie mam już lęków lepiej się czuję lecz zostały huśtawki nastroju,rzadki ból barkach i klatce piersiowej czy to przyczyna załamania nerwowego które ustaje? Udałem się również do psychologa który stwierdził że jest to nerwica lękowa i zalecił wizytę u psychiatry jeśli stan mój nie poprawi się bądź nie pogorszy w przeciągu 2 tyg.

Witam,

zaburzenia lekowe trzeba leczyć farmakologicznie (leczenie prowadzi lekarz psychiatra) lub psychoterapią, można stosować równolegle obydwie metody.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech, czerwienienie się, w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pana przypadku zalecałabym psychoterapię poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana
Nie wspomina Pan nic o tym, jaki tryb życia Pan prowadzi.
Czy przeżywa lub przeżywał Pan jakieś stresujące sytuacje?
Czy w Pana życiu wydarzyło się coś szczególnego?
Opisane przez Pana objawy zapewne mają podłoże
emocjonalne czyli są natury psychologicznej.
Możliwe, że ich źródłem są przeżywane emocje,
stres lub przykre czy nawet traumatyczne doświadczenia
z przeszłości, również z okresu dzieciństwa.
Niewykluczone, że jest to nerwica lękowa lub zaburzenia
nerwicowo – depresyjne.
Jeżeli objawy nie ustąpią, należy podjąć leczenie.
Nieleczona nerwica lękowa cały czas postępuje i prowadzi
do silnego pogarszania się stanu zdrowia psychicznego i fizycznego.
Mogą też pojawić się inne zaburzenia.
Aby skutecznie wyleczyć zaburzenia lękowe oraz ich konsekwencje,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno
z objawami jak i przyczynami lęków oraz ich konsekwencjami,
a także odzyskać równowagę wewnętrzną, poczucie bezpieczeństwa.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl