Czym się różni depresja od nerwicy lękowej?

Witam czym się różni depresja lękowa od nerwicy lękowej bo mam strasznie silne lęki i paniki plus myśli typu o szaleje stracę kontrolę A diagnozy mam dwie i niewiem w co wierzyć czy to nerwica czy depresja lękowa moje objawy to somatyzacje z ciała niepokój bardzo duży panika lęki i mysli że już oszalalam
MĘŻCZYZNA, 34 LAT 12 miesięcy temu

Czym różni się nerwica od innych zaburzeń psychicznych?

Witam Pana,Zaburzenia depresyjne określone są czasem utrzymywania się symptomów, objawiają się; utratą zainteresowań i przeżywania przyjemności, zwiększoną męczliwością, zmniejszonym napędem, obserwuje się osłabienie uwagi i koncentracji, towarzyszy temu zmniejszony apetyt, mogą być zaburzenia snu, zaburzenia suicydalne - myśli tendencje samobójcze, postrzeganie rzeczywistości w czarno - białych barwach. Objawy mogą przebiegać równolegle z symptomami lękowymi. Szczegółowa diagnoza jest drogowskazem do ukierunkowanego i kompleksowego leczenia. Wskazana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).

Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. Zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.

Z wyrazami szacunku, Bożena Waluś


0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy