Jak radzić sobie z objawami nerwicy lękowej?

Witam. Mam objawy nerwicy lękowej, tak twierdzi mój lekarz rodzinny. Termin wizyty u lekarza psychiatry mam dopiero pod koniec czerwca. Na czas oczekiwania na wizytę przepisał mi citabax 10mg 2x1 tabletka dziennie rano i wieczór. Lek pomógł lecz mimo zaleceń mojego lekarza rodzinnego przestałem brać po skończeniu 1 opakowania i poprawa była lecz fobie powróciły. Nie mogę się zebrać w sobie żeby znowu pójść żeby nie być wziętym za hipochondryka albo coś takiego. Moje pytanie brzmi czy w razie nagłej potrzeby mogę zgłosić się do szpitala na izbę przyjęć żeby dostać coś na uspokojenie bo w moim przypadku objawia się to zaburzeniami orientacji,wzrostem ciśnienia oraz szybszym biciem serca itd. Proszę o pomoc bo już sobie nie radzę.
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Leczenie nerwicy

Witam Pana,
wskazana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna jako forma leczenia i pomocy w Pana przypadku.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie

0

W przypadku nerwicy lękowej najlepszym wyjściem jest podjęcie psychoterapii. Leki pomagają opanować objawy, nie mają jednak wpływu jednak na głębsze, emocjonalne i osobowościowe przyczyny zaburzeń nerwicowych. Jeśli chce się Pan pozbyć zaburzeń lekowych trwale, warto podjąć konsultacje z psychologiem, psychoterapeutą i zaangażować się w pracę nad sobą w procesie psychoterapii.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty